Codl[art]Mehmet Sait Işık

"art in code lab"

Konu:

biyografiyazılımgirişimtiyatrofrontendmorhipoboyner

Açıklama:

Doğum ve Eğitim

28 haziran 1996 Bakırköy/İstanbul doğumlu aslen Şanlıurfalı olan Mehmet Sait Işık, ilk okul eğitimini Abdulkadir Uztürk Ortaokulu Lise eğitimini Avcılar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi,Üniversite eğitimini ise Kırklareli Üniversitesi/Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirip Anadolu Üniversitesi/Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne tamamlayarak gerçekleştirmiştir.

Eğitim Ve Sonrası

Eğitim hayatı devam ederken çeşitli kurum ve kuruluşların yazılım ve girişimcilik alanları ile ilgili bölümlerinde aktif rol alarak kendini geliştirmeye devam etmiştir. Üniversite öğreniminin başından itibaren Tiyatro kulubünde aktif rol alan Mehmet Sait, kulüplerin üniversitelerde en iyi sosyalleşme ve gelişme aracı olduğuna inanmaktadır.

Yazılım alanına lisede C# ile giriş yapmıştır. Üniversitede C# dili ile çeşitli geliştirmeler yapıp bu alanın kendine uymadığını ve farklı teknolojilerin onu heycanlandırdığını söyleyen Mehmet Sait, "Mobil uygulama geliştirici olmak istiyorum fakat başlamak için gereksinimlerimin ne olduğunu bilmiyorum" diyerek elindeki imkanlar neticesinde Android ile Mobil Yazılım alanına giriş yapıp Kotlin dilini öğrenmiştir. Bu öğrenim esnasında iş yapma ve para kazanma gereksiniminin baskıladığı zorlayıcı anları göz önünde bulundurup yazılım alanında çeşitli pozisyonlara başvurular yapmıştır. Kabul gördüğü Sercair isimli şirkette web developer pozisyonu ihtiyacı doğmuştur ve bu pozisyonda deneyimsiz bir başlangıç ile Html,Css,Javascript gibi teknolojileri öğrenmiştir. Bu esnada Kodluyoruz.org kurumunun React Native Bootcamp eğitimine kabul alan Mehmet Sait, React Native ile mobil uygulama geliştirmenin kolaylığını hissederek eğitimini React & React Native şeklinde güncellemiştir.

Bu esnada Boyner Grup / Morhipo.com şirketinden Html Developer pozisyonu için teklif alan Mehmet Sait, 7 ay Html pozisyonunda görev aldıktan sonra FrontEnd pozisyonu için görev değişikliği talebinde bulunmuş ve talebi kabul görünce bu alanda morhipo.com projesi için Vue.js / Nuxt teknolojisi öğrenmek durumunda kalmıştır. morhipo.com projesi FrontEnd tarafında tamamlanmıştır fakat şirketin özel sebepleri nedeniyle canlıya çıkmamıştır. Şirket'in aldığı son karalar neticesinde sektörde iyi ses getiren Boyner Now projesinin yanında Boyner Redesign projesinde React.js / Next teknolojisini kullanmaktadır.